Pierwsze dni dziecka w żłobku mogą być dla niego bardzo trudne. Jest to związane ze zmianą dotychczasowego środowiska i zupełnie nowym otoczeniem. W tym okresie należy szczególnie wspierać swoją pociechę, aby cały proces adaptacji przebiegł dla dziecka jak najmniej boleśnie.
Adaptacja w żłobku
Ostatecznym celem jest sytuacja, gdzie dziecko nie boi się, a nawet chce zostawać w żłobku. Dzieci są różne, dlatego jedne mogą się adaptować krócej, a inne dłużej. Jednak w każdej sytuacji rodzice muszą wykazać się cierpliwością i spokojem, bo gdy rodzic stanie się nerwowy, dziecko szybko to wyczuje i cały proces adaptacji stanie się jeszcze trudniejszy. Dużą rolę odgrywa również sam żłobek i jego opiekunowie to, jakie mają podejście do dziecka, czy potrafią do niego odpowiednio przemówić, pokazać ciekawą stronę żłobka. Żłobek Warszawa Ochota jest jednym z tych pomocnych żłobków, gdzie dziecku łatwiej o adaptację.
Jakie kroki należy podjąć, aby wspomóc dziecko w adaptacji?
Jest kilka metod, aby ułatwić dziecku pobyt w nowym miejscu. U jednych dzieci zadziałają szybciej, a u innych potrzebny będzie dłuższy czas. Każda czynność musi być wykonana cierpliwie i tak, aby maluch czuł się bezpiecznie. Do takich czynności można zaliczyć:
Zapoznanie dziecka ze żłobkiem
Mówi się, że pierwsze wrażenie jest bardzo ważne, Dlatego proces adaptacji należy zacząć od ogólnego zapoznania dziecka ze żłobkiem, wytłumaczenia mu czym jest i zaciekawienie go tym miejscem. Warto najpierw zapytać w placówce, czy można przyprowadzić dziecko w celach zapoznawczych, żłobki Ochota dają taką możliwość. Można zapoznać malucha z pomieszczeniami, zabawkami, czy opiekunami. Jest to bardzo ważny krok, ponieważ nieudana adaptacja sprawi, że dziecko będzie się czuło w nowym miejscu zupełnie obco, jakby tam nie pasowało, a to najgorszy scenariusz.
Pierwsze dni z ulubioną zabawką
Większość dzieci ma swoje ulubione zabawki, mogą się one przydać. Ulubiony pluszak może sprawić, że dziecko poczuje się pewniej, a w razie „sytuacji kryzysowej” będzie miało wsparcie oraz w co się przytulić. Potem stopniowo należy odchodzić od tej metody, a jak dziecko się zaadoptuje, można z niej zrezygnować. Część żłobków nie pozwala na przynoszenie własnych zabawek, chociaż ten zakaz może być zawieszony w procesie adaptacyjnym. Warto wcześniej zapytać. Żłobek Ochota, jeżeli zajdzie taka potrzeba, nie robi z tym problemów, ponieważ uważa, że adaptacja dziecka jest najważniejsza.
Trzymać się obiecanych godzin
Dziecko chce wiedzieć, kiedy rodzic przyjdzie, dlatego trzeba bezwzględnie trzymać tego, co się obiecało, dzięki temu maluch poczuje się pewniej i będzie wiedział, że o danej porze mamusia, czy tatuś zawsze będą. Jeżeli obiecuje się dziecku, że mamusia wróci po drzemce, to tak musi być, bo inaczej dziecko straci zaufanie.
Na początku trzeba być blisko
Czas rodziców często jest ograniczony, jednak dobrze, jeżeli przez pierwsze dni będą blisko swojego dziecko, będą je obserwować, a sam maluch będzie znacznie pewniejszy, gdy rodzic będzie w zasięgu wzroku. Potem można stopniowo „znikać” z pola widzenia i sprawdzić jak reaguje. Rzucenie go od razu na głęboką wodę może sprawić, że tylko się zrazi, a cała adaptacja znacznie przedłuży.
Krótkie pożegnania
Rodzice szczególnie mamy lubią się rozczulać i długo żegnać, a to nie pomoże dziecku, które pomyśli, że być może uda mu się wrócić do domu z mamusią. Mogą być czułe, ale konkretne i krótkie.
Kontakt z personelem
Rodzic szczególnie przy bardziej wymagających dzieciach potrzebuje wsparcia personelu. Niech obserwują jak maluch sobie radzi, a potem przekażą to rodzicom. W ten sposób może uda się wypracować wspólne rozwiązanie jak przekonać dziecko do żłobka.
Żłobki mogą być ważnym elementem życia dziecka, dlatego trzeba zrobić wszystko, aby czuło się tam komfortowo i bezpiecznie. Duża w tym rola rodzica, ale również pracowników żłobków. Muszą mieć kontakt zarówno z rodzicami, jak i właściwe podejście do dzieci. Jeżeli mowa o profesjonalnych żłobkach z odpowiednimi ludźmi na odpowiednim miejscu to warto sprawdzić żłobki Warszawa Ochota.