Żłobki są bardzo dobre dla małych dzieci. Zapewniają bezpieczne i zdrowe środowisko, w którym mogą się one uczyć, bawić i rozwijać z rówieśnikami. Skorzystanie z ośrodków pozwala zapewnić dziecku profesjonalną opiekę. W żłobkach dzieci mają regularną rutynę i jedzą określone posiłki o ustalonych porach. Pozostaje pytanie, na jaką placówkę postawić i co jest najważniejszym kryterium wyboru placówki. Poznaj 5 ważnych aspektów wyboru żłobka!
1. Kadra pracownicza
Personel powinni stanowić wykwalifikowani nauczyciele, którzy pomagają dzieciom w nauce poprzez zabawę, piosenki i gry. Jeśli zdecydowałaś się posłać swojego malucha do żłobka, to świetnie! Zanim zaczniesz się martwić, co spakować do jedzenia lub ile pieluch będzie potrzebnych na cały dzień, jest kilka pytań, na które trzeba najpierw odpowiedzieć.
Jakie kwalifikacje ma personel? Jakie jest ich doświadczenie w pracy z dziećmi? Czy są przeszkoleni w konkretnych dziedzinach związanych z wczesną edukacją (np. bezpieczeństwo)? Czy wiedzą, jak najlepiej współdziałać z małymi dziećmi i rodzicami? I wreszcie: gdyby doszło do sytuacji kryzysowej, kto miałby się nią zająć? Przed wyborem żłobka dokładnie sprawdź, kto piastuje tam kierownicze stanowisko oraz, czy ilość pracowników jest wystarczająca do bezpiecznej opieki nad dziećmi. Warto zweryfikować również staż pracy opiekunów, ponieważ to właśnie doświadczenie jest w tym zawodzie najcenniejsze. Nie bez znaczenia pozostaje także wykształcenie kierunkowe i kursy.
2. Warunki sanitarne i wyposażenie placówki
Jeśli masz już wybrane propozycje żłobków w Twojej okolicy, warto sprawdzić, jak są one utrzymane. W tym celu polecamy skorzystanie z rejestru żłobków i klubów malucha. Jest to bardzo obiektywny sposób na weryfikację warunków panujących w żłobku. W spisie znajdują się informacje o standardach sanepidu i straży pożarnej. Brak wpisu w rejestrze powinien zapalić “czerwoną lampkę” u rodzica.
W celu poznania warunków panujących w żłobku warto również samemu umówić się na spotkanie lub skorzystać z dni otwartych placówki. W ten sposób łatwo sprawdzisz czystość pomieszczeń i atmosferę panującą w żłobku. Podczas spotkania warto wynotować sobie najważniejsze pytania i zadać je rozmówcy. W ten sposób każda wątpliwość zostanie rozwiana. Będąc wewnątrz ośrodka, zwróć uwagę na wyposażenie oraz wystrój wnętrza. Najważniejsze, by maluch mógł poczuć się tam swobodnie.
3. Rekomendacje
W dzisiejszych czasach każde miejsce dba o swoją renomę. Nie inaczej jest w przypadku żłobków, które muszą dbać o dobre noty. Wybierając żłobek, sprawdź opinie na jego temat w internecie. Opinie rodziców powinny dać szczątkowe informacje na temat funkcjonowania tej instytucji. Warto także sprawdzić informacje na forach internetowych i przejrzeć zestawienia najlepszych żłobków w Twoim mieście.
Znacznie bardziej rzetelne są informacje od Twojej rodziny i znajomych. Warto zapytać ich o opinie na temat żłobka i ich odczucia. W wyborze pomóc mogą również sąsiedzi, którzy mieszkają w Twojej okolicy. Im więcej informacji będziesz posiadała, tym wybór będzie łatwiejszy.
4. Wyżywienie
To wydaje się oczywiste, ale zapisując dziecko do żłobka, staraj się zwrócić uwagę na to, czy poziom jego wyżywienia jest dostosowany do jego wieku. W tym celu warto sprawdzić, czy podawane są produkty wysokiej jakości (np. warzywa lub owoce), a także by dzienna dieta była różnorodna. Odżywianie dzieci w wieku do 3 lat jest szczególnie istotne dla ich rozwoju. Nie zapominaj, że okres, w którym przebywają one w żłobku, jest czasem spożywania najważniejszych posiłków w ciągu dnia.
Jeśli Twoje dziecko ma specjalne potrzeby lub cierpi na jakąś dolegliwość, lub ma specjalne wymagania względem diety, warto poruszyć ten temat podczas rozmowy z opiekunem. W nowoczesnych żłobkach wyżywienie jest dobierane do specjalnych wymagań dzieci. Jakość potraw kształtuje nawyki żywieniowe pociech w ich dorosłym życiu. Warto więc sprawdzić, czy jadłospis jest różnorodny, zdrowy i odpowiednio zbilansowany.
5. Informacje dodatkowe
Jeśli chodzi o wybór żłobka poza podstawowymi aspektami bezpieczeństwa, warto zwrócić uwagę na istotne dla rodziców szczegóły.
- Dowiedz się, jaka jest polityka placówki w kwestii chorób i wirusów. Układ odpornościowy dzieci w tym wieku nie jest jeszcze dobrze rozwinięty i są one narażone na mnóstwo chorób. Jeśli dzieci z widocznymi objawami chorobowymi nie są przyjmowane do żłobka, to świadczy o dużej odpowiedzialności tej instytucji.
- Będąc na spotkaniu w żłobku, przyjrzyj się zabawkom. Odpowiednie dla dzieci produkty powinny posiadać europejski certyfikat „CE”. Warto zweryfikować również walory edukacyjne zabawek i określić ich stan. To one wpływają na bezpieczeństwo maluchów.
- Rozwijanie talentu dzieci należy rozpocząć jak najwcześniej. W tym celu polecamy skorzystać z zajęć dodatkowych w żłobku. Aby dowiedzieć się więcej, koniecznie porusz ten temat na spotkaniu, zapytaj o charakter zajęć, kwalifikacje prowadzących i ewentualne koszty lekcji.
- Wybierając żłobek, sprawdź, jak daleko znajduje się on od domu, w jakich godzinach działa i czy można zostawić tam dziecko na dłużej w awaryjnej sytuacji. Niekiedy opiekunowie żłobków działają w trybie dodatkowo płatnych nadgodzin. Zalecamy zapytać także o zajęcia w weekendy, które mogą być dla dziecka ciekawą alternatywą dla spędzania czasu z rodzicami.
- Poza wnętrzem budynku liczy się także to, co na zewnątrz. Sprawdź, jak działa parking i czy na zewnątrz jest bezpieczny plac zabaw, który urozmaici zabawę w cieplejsze miesiące.
Czy wiesz jaki żłobek wybrać?
Jak widać, wybór placówki nie należy do najłatwiejszych, a kiedy chodzi o dobro i rozwój dziecka, sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana. Poza kryteriami finansowymi należy zwrócić uwagę na bardzo wiele czynników, które decydują o jakości miejsca. Jeśli szukasz dobrego żłobka, polecamy żłobek Ochota, który spełnia wysokie standardy i cieszy się dobrymi opiniami wśród rodziców. Aby dowiedzieć się więcej, zapytaj nas o ofertę i szczegóły. Oferujemy fachową opiekę nad Twoją pociechą.
Zapraszamy również do naszej placówki Żłobek Ochota aby osobiście obejrzeć, czy miejsce będzie dobre dla Twojego dziecka.